Kungälv tog sin 7e seger för säsongen genom att pulvrisera Slottshov med hela 11-2. Det märktes inte att det var en seriefinal som spelades. Slottshov hade en mindre lyckad dag medans KSK bandy spelade stundtals bländande bandy.
Tränaren Anders Liw spelade ett stabilt liberospel och höll ihop det defensiva spelet på ett föredömligt sätt. Offensivt så skapade Kungälv mängder av chanser med väldigt varierat spel. I halvlek stod det 4-1 till Kungälv efter tre mål av Joakim Lantz och 1 av Glenn Skoglund.
I andra halvlek var det mestadels spel mot Slottshov målvakt. Mittfältsgeneralen Magnus Boström gjorde mål på en vacker hörnvariant.
Calle Centerlund skapade hela tiden farliga målchanser och satte 2 mål medans den stabila halven Jonas Kihl satte en ”stenhård ” hörna.
Mest positiva i KSK just nu är att det är stor delaktighet av hela laget under match och man har ett väldigt stabilt lag. Efter att ha gjort en fantastisk match så ska hela laget "plussas".
Målskyttar var : Joakim Lantz 5, Glenn Skoglund 2, Calle Centerlund 2, Jonas Kihl samt Magnus Boström